תרומות ומעשרות ומיתוג חדש יקב דלתון

יקב דלתון ערך לאחרונה כמה אירועים חשובים
שהיה לי הכבוד והעונג להשתתף בהם, ואשמח לשתף את הקוראים בהרגשות, רגשות וחוויות שלי.

יקב דלתון קיים כבר למעלה מעשרים שנה, ואת זה ציינו ביקב לפני כשנתיים ביינות ממותגים 'לבן' ו'אדום'. שידרוג חשוב נוסף אירע לפני כשנתיים, כאשר הגיע יינן חדש, גיא אשל, בוגר אוניברסיטה בקליפורניה, עם נסיון בכמה מקומות בעולם הגדול. שינוי זה השפיע לטובה, לא רק ישירות על היין, אלא גם על כל מה שסביב היין.

אחד הדברים הוא המיתוג החדש שהיקב עשה, בריענון התוויות, המאפיין קו נקי שהולך לכל סדרות היין של היקב, כל סידרה אמנם שונה, אך גם דומה. כך רוח הדברים של אלכס הרוני, הבעלים של היקב, בנאומו בהשקת התוויות החדשות, וכה דבריו: השינויים שיש בציבור הישראלי מחייבים אותנו להתייעל ולהתאים אותנו למציאות חדשה, אנחנו לא רוצים להיות כמו היקבים ששכחו להתקדם וממילא נשארו מאחור. באותו אירוע גם הושק יין הדגל של יקב דלתון "מתתיה 2013". זה יין שיצא לכבוד יום ההולדת של מר מתי הרוני אביו של הבעלים, מר אלכס הרוני. היינן לא מאשר כל שנה להוציא כזה יין, אלא רק כאשר יש בציר מובחר. פעם קודמת יצא יין מסידרה זו, בשנת 2008 ולפניו ב2006, וכעת לאחר בציר מוצלח בשנת 2013 בשילוב יום ההולדת של מתי הרוני, זכינו שוב ליין הנהדר הזה. אגלה לכם סוד קטן, כמה פעמים בשנה מגיע יועץ יין מחו"ל לדון עם היינן גיא, ולהחליט מה עושים, איך, להיכן, איפה, וכמה. אחת החלטות השנה היתה, ש-2014 היתה שנה מצויינת לגפנים, וכדאי להוציא גם בבציר זה את יין הדגל "מתתיה", ואכן כך עשו, וכעת משתבח בחבית. לכן גם ההרכב עדיין לא סופי , אבל יש כיוון, ועל פי נסיון העבר, ברור לנו שזה אמור לצאת מצוין.

מתתיה 2013 הוא יין זני, 100% קברנה סוביניון, משני כרמים במרום הגליל; 'אלקוש' ו'כפר שמאי'. משניהם בחרו את החלקות הטובות, ומשם בצרו את הענבים ליין זה. 14.5% אלכוהול.
לסידרת מתתיה יוצרו סה"כ 7660 בקבוקים + 80 מגנומים ו-28 בקבוקים של 5-3 ליטר. היין הוא בעל צבע אדום כהה, ואטום. ריחות פירותיים ועסיסיים, חבית עדינה, מעט פלפל ירוק ותבלינים. הטעם מאוזן עם גוף מלא, טאננים טובים, וסיומת ארוכה ארוכה ונעימה. 470 ₪. השתתפתי באירוע נוסף ומיוחד לכבוד ראש חודש ניסן, שכלל גם ברכת האילנות ומעמד נכבד של תרומות ומעשרות עם רבנים ואישי ציבור.

בתור יקב שמייצר כ1,200,000 בקבוקים מעמד כזה של תרומות ומעשרות, ששופכים 12,000 ליטר יין, זה מעמד בהחלט ראוי לציון. בזמן שבית המקדש היה קיים, והיו נותנים חלק זה לכהנים, אז נתנו להם את החלק הטוב והמובחר ביותר, אבל כיום שאסור לשתות תרומה, צריך לשפוך את יין, על כן לא לוקחים את היין המובחר שביקב, אלא יין פשוט, אבל לא פסולת, אלא יין ראוי לשתיה.

השנה זכה היקב לארח את רשימת הרבנים והאישים הנכבדים הזו:

א _ הרשל"צ הרב שלמה עמאר שליט"א הרב הראשי של ירושלים.

ב _ הרב יוסף אלמשעלי רב המועצה האיזורית מרום גליל מרא דאתרא שנותן כשרות ליקב.

ג _ הרב שלמה מחפוד שליט"א ראש בד"צ יורה דעה שנותן אף הוא כשרות ליקב.

ד _ הרב דוד אזולאי שר הדתות.

ה _ מר עמית סופר ראש המועצה איזורית מרום הגליל.

ו _ מר אליהו דדוש ראש המועצה הדתית מרום הגליל.

ועוד רבנים ואורחים נכבדים וחשובים.

אחרי שעשינו ברכת האילנות ברוב עם ואחרי סיור ביקב, התאספו הנוכחים ברחבת היקב ולאחר דברי תורה וברכה מפי הרבנים שליט"א, ניגש הרשל"צ הרב עמאר לקיים את המצווה, להפריש תרו"מ. לאחר הברכה ואמירת נוסח הפרשת התרו"מ, התכבדו לפתוח את הברזים הרב עמר ומר חיים חסידים חמיו של מר אלכס הרוני, והיין זרם בניחוח נפלא לבריכת נירוסטה גדולה ומשם לואדי הסמוך ליקב. זה הזכיר לי את מה שנאמר בגמרא, שהיין של ניסוך המזבח, היה מחלחל עד התהום.

זו גם הזדמנות לאחל מזל טוב למר חיים חסידים שחגג באירוע זה יום הולדת, וכמו שנאמר: "בן שמונים לגבורות", עד 120 שנות אושר ובריאות.
להתראות באירוע מוצלח הבא של יקב דלתון.

לחיים
שרגא

לכתבה המקורית שיתוף בפייסבוק חזרה לכל המאמרים