The Winery היקב

יקב דלתון ממוקם בלב הגליל, סמוך למושב כרם בן זמרה היפהפה. זוהי פנינה בצפון הארץ, השואבת את גישת המצוינות מהאנשים וממנחות הטבע הסובבים אותה. את היקב ייסדו ב־1995 האב מתי הרוני ובנו אלכס, שזיהו  את הפוטנציאל הטמון בגליל העליון וראו בו אזור לייצור יינות איכותיים ברמה הגבוהה ביותר.  השניים הביאו עמם מומחיות בתחום היינות ומשאבים נוספים במטרה למנף את איכויות האזור, להעצים את השגשוג, ליצור מקומות עבודה חדשים ולקדם את התיירות בסביבה.

מתתיה ואלכס עבדו בשיתוף פעולה הדוק עם חקלאים מקומיים ממושב כרם בן זמרה. עמם, ובסיועו של ג’ון וורנשטאק, יועץ בינלאומי בתחום היינות, הם ייצרו את היינות הראשונים של היקב במתקן קטן. לא עבר זמן רב, והיינות זכו להצלחה רבה. בד בבד עם הדרישה ההולכת וגוברת ליינות איכות ישראליים צמח היקב והתפתח בקצב מרשים.

בשנת 2002 הצטרפה לצוות הייננית נעמה סורקין, אשר הצעידה את קו הייצור, שהיקפו עמד על 300,000 בקבוקים, אל היקף ייצור של 1,000,000 בקבוקים בשנה. כך נולד היקב שלנו. כיום אנו מנהלים כרמים הפרושים על פני 800 דונמים בגליל, ומספקים ממיטב הגפנים במדינה. דלתון מוגדר כיקב אסטייט, מה שמאפשר לנו לשמור על סטנדרטים גבוהים ביותר של איכות ולהקפיד על כל בקבוק. 2015 הייתה השנה שבה ציינו 20 שנה לקיומנו ואת תחילתו של עידן חדש עבורנו. אלכס הרוני התמנה לכהן כיו”ר ונשיא היקב, וצחי שטרנברג הצטרף לצוות לשמש כמנכ”ל.

עם עזיבתה של נעמה סורקין, מונה לתפקיד היינן גיא אשל. אשל, בדומה לסורקין, הגיע לדלתון לאחר תקופת לימודים והתמחות בחו”ל. הוא מביא עמו גישה חדשה ורעננה לתהליך הגידול והייצור ומקפיד על האיכות והמצוינות של דלתון, תוך שהוא שומר על סקרנות מתמדת, על גישה יצירתית וחדשנית ועל שיתוף פעולה צמוד עם שאר
חברי הצוות.

אנו מבינים את משמעותו של כל פרט ופרט בתהליך ייצור היין: זיהוי השפעות האקלים, בחירת הפירות המושלמים, יצירת התערובות הטובות ביותר והקפדה על הסטנדרטים שלנו עד לרגע שבו פותחים את הבקבוק ונהנים. אנו מאמינים בהשפעתו של כל רגע, ומכינים את היינות מתוך מחשבה מתמדת על הלקוחות שלנו.

הרי מדובר בהם – ברגעים שלהם, בבחירות שלהם, בטעמים שלהם ובהנאה שלהם. אנו גאים להציע לכם את האפשרות להתמסר להנאה עם יינות דלתון.

חברי הצוות המקצועיים שלנו מבססים את כל פועלם, החל בגידול ובבצירה וכלה בבחירת הענבים המתאימים לכל סדרה, על ידע מעמיק, על טכנולוגיה מתקדמת ועל מומחיות רחבת היקף. הם בעלי חזון ומלאכה, ומונעים מסקרנות, ממומחיות ומיצירתיות. הם אנשי אדמה שורשיים ואנשי מקצוע משכילים, המשלבים את הרוח של דלתון בכל דבר שהם עושים.

Meet Our Team הצוות

יקב דלתון ממוקם בגליל, אחד האזורים הגבוהים במדינה. מרבית הכרמים שלנו נטועים בגובה של 650–900 מטרים מעל פני הים. הגליל מאופיין במגוון מעורב של סוגי קרקעות כמו בזלת כבדה ועשירה וכן אבן סיד משופעת, ולכן מהווה טרואר מושלם לגידול הענבים העסיסיים שלנו. בזכות השמש הטבעית, השוטפת את האזור ברוב ימות השנה, ושפע הגשמים, אזור זה מבורך בשטחי אדמה מגוונים. רכסי ההרים ממוקמים בזוויות ובכיוונים שונים, כך שאור השמש מגיע לכל חלקה בצורה שונה. התוצאה היא שפע מגוון ועשיר של פירות, צבעים, טעמים וניחוחות, המשמשים בסיס נפלא ליצירת היינות הייחודיים שלנו.

Our Vineyards הכרמים שלנו

אלקוש

זהו כרם הדגל שלנו, הממוקם בגליל העליון המערבי, בגובה 600–650 מטרים מעל פני הים. הכרם פותח
ב־2009 ושטחו כולל 200 דונמים, שבהם נטועים ענבי קברנה סוביניון, שיראז, סוביניון בלאן וסמיון.

אבן מנחם

מישור מוגבה החולש על 70 דונמים, שבו נטועים ענבי קברנה סוביניון וגרנאש. הכרם ממוקם בגובה 580 מטרים מעל פני הים, ומשלב בין אדמת טרה רוסה לאדמת אבן סיד.

זרעית

כרם זרעית ממוקם סמוך לגבול לבנון, בגובה 650 מטרים מעל פני הים. הוא כולל שטח של 35 דונמים, שבהם נטועים ענבי קברנה סוביניון ומרלו. אדמותיו עשירות מאוד בתצורות קוורץ.

ספסופה

אחד הכרמים הוותיקים והידועים שלנו, הממוקם בנקודה מיוחדת מאוד במורדות הר מירון. אדמות הכרם מורכבות מטרה רוסה, סילקס ואבן סיד, יחד עם ג’אודות, המאפיינות את אזור הגליל. שטחו הוא 70 דונמים, ונטועים בו גפנים של שיראז, סוביניון בלאן, זינפנדל וברברה.

כרם בן זמרה

בעידן התנ”כי אזור זה נודע בזכות ענבי היין האיכותיים שגדלו בו. בשנות ה־80 חזרו לעסוק בגידול גפנים במקום, היושב על הר געש רדום, בתמיכתה של הסוכנות היהודית. כיום מעבד את הכרם החקלאי אברהם פרידמן, הנעזר בתמיכתם של מומחי דלתון, וגדלים בו ענבי סוביניון בלאן שנשתלו בשנות ה־80, לצד ענבי מרלו וקברנה סוביניון שנשתלו בשנות ה־90. אדמת הכרם דומה באופייה לאדמת הבזלת המאפיינת את רמת הגולן.

מישור דלתון

שני כרמים חדשים שנשתלו ב־2011 לאורך מישור ייחודי זה, המורכב מאדמות בזלת ואבן סיד. שטח הכרם הוא 80 דונמים, גובהו 780–800 מטרים מעל פני הים, וגדלים בו ענבי קברנה סוביניון, מרלו וקברנה פרנק. בכרם זה צפויה פעילות הרחבה בעתיד.

כפר שמאי

אדמות כפר שמאי העשירות בקוורץ משמשות מצע מעולה לתוצרת איכותית במיוחד של ענבי קברנה סוביניון. שטחי הכרם חולשים על שטח של 40 דונמים, בגובה 630–660 מטרים מעל פני הים.

תל פארס

200 הדונמים של כרם קסום זה נהנים מבקרים ערפיליים בעונת הקיץ ומלילות קרירים בעונת הגידול.את הכרם מנהלת נעמה סורקין, מי שהייתה ייננית דלתון, וגפניו כוללים ענבי שיראז, מרלו, סוביניון בלאן, מורבדר וויונייה, הנטועים בחצץ בזלתי עשיר, בגובה 700–715 מטרים מעל פני הים.

כפר תבור

אדמות חמר הבזלת של כרם זה, הממוקם בגליל התחתון, הן מצע פורה במיוחד לצמיחה. החל מ־2009, 132 הדונמים של שטחי הכרם, בעיבודו של החקלאי דני גיבליק, מניבים ענבי שרדונה, גרנאש ושיראז בגובה של 150–220 מטרים מעל פני הים. ההכנות להכשרת חלקת שרדונה חדשה נמצאות כבר בעיצומן.

קדרון

אתר זה יוצא דופן בנוף הגלילי של הכרמים שלנו. הכרם נשתל בשיתוף יובל בן ישראל, מגדל קבוע עבור דלתון משנת 2009, ומניב ב־61 הדונמים שבתוכו חלק מענבי הפטיט סירה הטובים בארץ, לצד ענבי מוסקט ואלכסנדריה, המשמשים ליצור היין התוסס המתוק שלנו.

משגב עם

אתר יפהפה הממוקם בקצה אצבע הגליל. כרם זה נטוע על מדרון תלול הפונה מזרחה, בתצפית על עמק החולה השופע ועל הר חרמון. הכרם חולש על שטח של 82 דונמים וגדלים בו ענבי פינו גרי, ויונייה, קברנה סוביניון וקברנה פראנק,

צבעון

כרם צבעון הינו כרם אורגני הנמצא ליד קיבוץ צבעון בצד הצפוני של הר מירון. הכרם שוכן בגובה 700 מטר מעל פני הים, וברובו אדמת טרה רוסה, גיר ואבני נחל בחלקו התחתון. הכרם ניטע בשנת 2006, ומעובד על ידי הכורם עידו סירקין בשיטת החקלאות האורגנית. הכרם מניב באופן טבעי יבולים נמוכים ופירות הגפן קטנים ומרוכזים בצבע וטעם.